Březen 2018

magbo system

Mistrovství v rakouském Amstettenu

Ve dnech 20. 2. až 24. 2. 2018 se uskutečnilo v dolnorakouském městě Amstettenu Mistrovství světa v kategorii U23 a Mistrovství Evropy v kategoriích U19 a U16 v lední metané a hodech do dálky. Česká mládež byla přítomna ve všech kategoriích v soutěžích na cíl, družstev a jednotlivců. Soutěže v hodech do dálky se Češi neúčastnili.

Letošní výsledky byly oproti minulým letům, kdy jsme přivezli medaile, slabší, nicméně i tak velmi pěkné. Za povšimnutí stojí postup Josefa Čecha do finále jednotlivců (v konečném pořadí 10. místo) v kategorii U23 a postup Jana Strnada tamtéž (v konečném pořadí 12. místo) v kategorii U19.

Hned následující týden, konkrétně ve dnech 26. 2. až 3. 3. 2018 proběhlo ve stejné hale Dvanácté mistrovství světa v lední metané mužů a žen. Čtrnáct dní v kuse je již slušný zápřah pro pořadatele a slouží jim ke cti, že vše zvládli na výbornou. Stejně tak naši nejvyšší funkcionáři, kteří v Amstettenu strávili také 14 dní.

Po příjezdu všechny čekala obligátní materiálová kontrola, která se neobešla bez obvyklých drobných nepochopení. Následoval trénink a zahajovací večer s losováním.

Hned první hrací den se prokázala výborná pohoda českých týmů – muži pokračovali do druhého kola v soutěži družstev na 6. místě a ženy na místě 5.. Nelze vyloučit, že na tom měla zásluhu i první česká fanynka na mistrovství světa. Transparent „Češi na stupně“ visel po celou dobu mistrovství na tribunách a je na mnohých záběrech fotografů a kameramanů. Díky Markéto!!!

Ve středu pokračovalo mistrovství soutěží jednotlivců. Češi se za své výkony nemusí stydět, zejména Marta Levá, která skončila na prvním nepostupovém 13. místě a také Lukáš Kohout, který se výkonem 306 bodů dostal z posledního postupového 12. místa do pátečního finále.

Ve čtvrtek proběhlo druhé kolo, ve kterém muži zazářili hlavně v zápase s Rakouskem, v němž již po 4 točkách vedli 18:0 a bylo tak jasné, že zaskočené Rakušany porazí. Bohužel se tento úspěch nepodařilo proměnit v postupové místo a muži tak skončili pátí. Odpoledne se odehrály soutěže v hodech na cíl družstev, ve kterých jak muži (285 bodů), tak ženy (235 bodů) obsadili shodně 6. místo. Díky těmto umístěním jsou zaručena tři místa pro Českou republiku do soutěží jednotlivců na dalším MS..

Páteční dopoledne patřilo druhému kolu v ženské soutěži družstev. Češky na skvělé výkony z úterního prvního kola nenavázaly a nedokázaly se posunout na 4. místo, které přenechaly Švýcarkám. Nakonec skončily na 6. místě. Odpoledne pak přišly na scénu očekávaná finále jednotlivců s jedním českým zástupcem. Celá česká výprava se svorně účastnila fandění a svým nadšením a elánem strhla k fandění i ostatní diváky. I díky této morální podpoře se Lukáši Kohoutovi podařil výkon v podobě maximálních 60 bodů při máslech na střed, což je i na nejvyšší úrovni velmi neobvyklé. Bohužel slibný začátek nedokázal dotáhnout až do konce. S celkovým součtem 591 bodů se však posunul na výborné 10. místo. Díky všem fanouškům!!!

Po fandění přišel zasloužený odpočinek, a tak se část výpravy vydala na finále v hodech do dálky do nedalekého Winklarnu. Obsazení finále slibovalo skvělou show, což se také potvrdilo. Atmosféra ve winklarnské hale byla elektrizující a jistě pomohla i domácímu Bernardovi „Berni“ Patschgovi ke strhujícímu výkonu a získání zlaté medaile.

V sobotu už české výpravě „zbyly jen oči pro pláč“ (ani muži a ni ženy se neprobojovali do finále), a tak všichni členové sledovali vrcholné výkony postupujících družstev. Mezi ženami, i přes protesty Italek s průběhem semifinále, vyhrály Rakušanky, mezi muži kralovali Němci, i s pomocí vyhoření prvního střelce Rakouska Andrease Kaufmanna.

 

Jako jeden z členů reprezentace bych rád poděkoval Českému svazu metané za „zájezd“ a hlavně materiální podporu. Z mého pohledu bylo mistrovství úspěšné a těším se na případná další.

 

LK

Kompletní výsledky MS a ME mládeže

Kompletní výsledky MS dospělých

Mistrovství v rakouském Amstettenu Read More »

Prezentace metané na Olympijských festivalech v Brně a Ostravě

V rámci ZOH v Pchjongčchangu proběhly v České republice ve dnech 9.- 25.2.2018  Olympijské festivaly  v Brně a Ostravě a prezentovalo se na nich 30 sportů nejen olympijských. V Brně probíhaly sportovní ukázky a instruktáže v pavilonu „Z“ výstaviště a jeho okolí a návštěvnost přesáhla za dobu trvání olympijských her 157.000 diváků, v Ostravě jich bylo přes 100.000. Jako ukázkový sport byla zařazena i metaná  a čest ji  prezentovat  v Brně  dostali sportovci z klubu metané Strojař Přerov (Doupal, Juřík, Kadlec, Raclavský, na fotografii s maskotem ZOH) a  v Ostravě sportovci ze Sokola Štramberk. První den prezentace v Brně  byli všichni návštěvníci festivalu seznámeni  s metanou   formou rozhovoru komentátorů České televize   s členem klubu Zdeňkem Kadlecem  na hlavním pódiu a byla provedena  ukázka  na ledové  ploše. Následně si mohli  návštěvníci vyzkoušet  tento sport a zajímali se o jeho historii a pravidla. Počáteční ostýchavost  se posléze  změnila na velký zájem a  metanou  si vyzkoušelo cca  300 zájemců, z toho více jak polovina dětí. Vše probíhalo v báječné atmosféře. Bohužel pro krátkou  dobu, která byla pořadatelem vyčleněna k prezentaci metané  – celkem 6 hodin v průběhu dvou dnů, se na všechny zájemce nedostalo. Za odvahu vyzkoušet tento sport byly děti odměněny sladkostmi a dospělí obdrželi taktéž malou pozornost od pivovaru ZUBR, kterému patří poděkování. Rozdány byly brožury s veškerými potřebnými informacemi o metané s kontaktem na Český svaz metané (www.metana.cz) a můžeme doufat, že její prezentace v takovém měřítku  přinese své plody a přihlásí  se další zájemci o tento sport. Kontakt na přerovskou metanou jirka.metana@ seznam.cz.

No a nakonec jedna historická spojitost mezi přerovskou metanou a výstavištěm v Brně – konkrétně pavilonem „Z“, kde se metaná prezentovala.  Počátky metané v Přerově sahají až do  let 1938 – 1939, kdy se zde odehrály turnaje s účastí 10 mužstev. Vybavení dodala firma „Zapadlo“ dle vzorku kotouče z Tatranské Lomnice. Zajímavostí je to, že v dresu mužstva Stavebního úřadu Přerov startoval  jeden   z projektantů  pavilonů  „C“ a „Z“ brněnského výstaviště  prof. Ing. Dr. Ferdinand Lederer, DrSc., který zde tehdy pracoval jako městský stavební komisař v letech 1939–1942.

Prezentace metané na Olympijských festivalech v Brně a Ostravě Read More »